Certyfikacja DGNB? Nowe wyzwanie z potencjałem na przyszłość!
Certyfikat DGNB coraz częściej staje się punktem odniesienia dla zrównoważonych projektów budowlanych. Kompleksowy katalog kryteriów Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego oznacza w pierwszej linii wyzwanie dla architektów i planistów, ale coraz częściej dotyczy również stolarzy i cieśli. Sprawdzone przyjazne dla środowiska produkty jak powłoki firmy ADLER są najlepszym sposobem, aby spełnić wysokie wymagania.
22 sie 2024
W przeciwieństwie do powszechnych certyfikatów ekologicznych, takich jak Blauer Engel, DGNB koncentruje się nie na ocenie jakości poszczególnych produktów czy elementów budowlanych, lecz na jakości całego budynku. Kluczowym warunkiem uzyskania pożądanego, a zarazem wyraźnie określonego, stopnia platin są ekologiczne materiały budowlane. Wszystkie stosowane produkty muszą zostać zarejestrowane i ocenione, aby osiągnąć wymagany poziom spełnienia wynoszący 80% dla całego budynku.
Panele, meble do zabudowy, okna i inne
Obszerny i kompleksowy katalog kryteriów DGNB dotyczy w pierwszej linii architektów i planistów, którzy jednak często przekazują wymagania wykonującym firmom. „Tymczasem producenci okien i konstruktorzy mają regularnie do czynienia z klasyfikacją DGNB, a temat ten coraz częściej pojawia się również wśród stolarzy”, informuje Andreas Fischbacher, kierownik sprzedaży na południowe Niemcy u austriackiego producenta lakierów ADLER. DGNB ocenia wszystkie zamontowane na stałe elementy nowego obiektu - czyli również okna, panele ścienne i sufitowe, schody, podłogi oraz meble do zabudowy. Wszystkie zastosowane materiały muszą zostać zarejestrowane: kleje i uszczelniacze, szkło, drewno – i oczywiście również powłoka: „Farby i lakiery tworzą w pewnym stopniu zamykającą warstwę budynku, dlatego obowiązują dla nich wyjątkowo wysokie wymagania dotyczące środowiska i zdrowia”, podkreśla Fischbacher. „W firmie ADLER możemy zaoferować naszym klientom duży wybór produktów przyjaznych dla środowiska, z którymi można z reguły osiągnąć najwyższy poziom jakości DGNB.”
Odpowiednie systemy dla każdego obszaru
Decydująca dla klasyfikacji jest zawartość LZO w powłoce. „Jeśli powierzchnia jest lakierowana fabrycznie jak to zwykle ma miejsce podczas prac stolarskich, wszystkie 1-komponentowe i 2-komponentowe lakiery wodorozcieńczalne firmy ADLER osiągają najwyższy stopień jakości 4”, mówi Fischbacher. Szczególnie poleca wszechstronny i przyjazny dla użytkownika lakier wodorozcieńczalny Bluefin Unistar: Dzięki ulepszonej recepturze Bluefin Unistar jako pierwszy lakier do mebli jest całkowicie pozbawiony LZO przy stosowaniu jako produkt 1-komponentowy! Natomiast woski i oleje ze względu na nadzwyczaj restrykcyjne wymagania co do tej specjalnej grupy produktów są mniej odpowiednie do certyfikacji DGNB. Jako wysokiej jakości alternatywę Fischbacher wskazuje na pozbawione biocydów lazury do wewnątrz jak np. Lignovit Terra i Lignovit Interior UV 100 firmy ADLER, nadające panelom ściennym i sufitowym niezwykle naturalny wygląd.
Zrównoważona powłoka do okien
W przypadku okien drewnianych oprócz zawartości LZO powłoki uwzględniana jest również impregnacja. Jeśli zawiera chemiczną ochronę drewna, górną granicą jest zawsze poziom jakości 3. Jednak ADLER oferuje również kompozycje lakiernicze bez środków ochrony drewna, z którymi można osiągnąć wymaganą często klasę jakości 4 i równocześnie klasę starego drewna 2 dotyczącą recyklingu drewna. Nowa powłoka okienna firmy ADLER Finapro Terra ma niezwykle niską zawartość LZO a także zawiera dużą ilość surowców odnawialnych.
Nieskomplikowana obsługa
Zebranie wszystkich informacji koniecznych do certyfikacji DGNB platin jest czasochłonnym i mozolnym zadaniem: najpierw należy ustalić, jakie w ogóle kryteria należy zastosować i jakich wartości granicznych dotrzymać, aby osiągnąć najwyższy stopień jakości, a na końcu znaleźć i zaklasyfikować odpowiedni do tego materiał. „Specjaliści w naszym laboratorium zdefiniowali dla każdego obszaru zastosowania lakiery i lazury, z którymi można spełnić kryteria DGNB, a nasi przedstawiciele handlowi mają wszystkie informacje, aby optymalnie wspierać swoich klientów, mówi kierownik sprzedaży w ADLER Fischbacher. Dzięki temu certyfikacja DGNB również dla stolarzy i cieśli nie jest przeszkodą nie do pokonania, tylko szansą na wyróżnienie się zrealizowanymi w sposób zrównoważony projektami najwyższej jakości.
ADLER – w naszych żyłach płynie farba
Firma ADLER, zatrudniająca około 730 pracowników, jest czołowym austriackim producentem lakierów, farb i środków ochrony drewna. Firma rodzinna, założona w 1934 r. przez Johanna Berghofera, jest obecnie prowadzona przez trzecie pokolenie, Andreę Berghofer. Każdego roku 21 000 ton lakieru opuszcza fabrykę w Schwaz i trafia do klientów w ponad 30 krajach na świecie. ADLER posiada oddziały w Niemczech, Włoszech, Polsce, Holandii, Szwajcarii, Czechach i na Słowacji; jedynym miejscem produkcji jest fabryka lakierów ADLER w Schwaz / Tyrol (A). Jako jedna z pierwszych firm swojej branży ADLER jest od 2018 r. neutralny dla klimatu. Dzięki wielu działaniom ADLER zredukował swój ślad ekologiczny do minimum. Firma kompensuje nieuniknione emisje resztkowe uznanymi certyfikatami ochrony klimatu i w ten sposób przyczynia się do finansowania nowych projektów ochrony klimatu.
© by adler-lacke.com