Dzięki dodatkowi zapobiegającemu nagrzewaniu firmy ADLER okna i drzwi wejściowe pozostają piękne nawet w czasie upałów
Ciepło, cieplej, gorąco: letnie rekordy temperatur sprawiają, że pocą się nie tylko obrońcy klimatu. Ekstremalne temperatury stanowią również ogromne wyzwanie dla wszystkich przedsiębiorstw działających w branży budowlanej: upał oddziałuje negatywnie na wiele stosowanych materiałów, zwłaszcza jeśli są w ciemnych kolorach. Czarne i ciemnoszare odcienie, popularne obecnie wśród architektów i planistów, nagrzewają się szczególnie mocno letnimi promieniami słońca. To parzy przy dotknięciu, ale co więcej, wpływa również na trwałość - zwłaszcza okien i drzwi: „Silne działanie ciepła skraca żywotność powłoki. W przypadku elementów drewnianych może dochodzić do nieestetycznych wycieków żywicy. A tworzywo sztuczne się deformuje”, opowiada Rainer Troppmair, kierownik w dziale rozwoju lakierów budowlanych firmy ADLER. Dlatego wiodący austriacki producent lakierów, farb i środków ochrony drewna już od lat stawia na technologię kosmiczną: do kompozycji lakierniczych można dodać na życzenie specjalny dodatek zapobiegający nagrzewaniu, który utrzymuje niższą temperaturę powierzchni i w ten sposób niezawodnie chroni powłokę i materiał.
22 lip 2022
Promienie odbijają się
Dodatek zapobiegający nagrzewaniu się zawiera cząsteczki odbijające promieniowanie podczerwone. „Te pigmenty naprawdę odbijają promieniowanie cieplne, powierzchnia nagrzewa się przez to o około 25 stopni Celsjusza mniej”, wyjaśnia Toppmair. Oczywiście ma to sens zwłaszcza w przypadku „łapaczy ciepła”, czyli kolorów, takich jak antracyt czy ciemnoszary. Również odcienie czerwone, brązowe czy nawet zielone i niebieskie korzystają z dodatkowej osłony termicznej. Interesujące jest innowacyjne rozwiązanie zwłaszcza dla okien i drzwi, których ramy bądź powierzchnie również przewodzą ciepło do domu. W przypadku ciemnych fasad drewnianych zastosowanie technologii zapobiegającej nagrzewaniu się byłoby wprawdzie możliwe, ale bardzo pracochłonne i kosztowne ze względu na duże powierzchnie. Ponadto drewniane fasady najczęściej nie łączą się bezpośrednio z konstrukcją nośną domu i tym samym nie oddają lub oddają tylko niewiele ciepła do wewnątrz.
Mniejsze obciążenie, większa trwałość
Szczególnie do okien z tworzyw sztucznych ADLER zdecydowanie poleca lakierowanie kompozycjami lakierniczymi wysokiej jakości Polycolor 2K SQ z dodatkiem zapobiegającym nagrzewaniu się, aby uchronić je przed niepożądanymi deformacjami. Także topowe produkty do kryjącego lakierowania okien drewnianych, ADLER Aquawood Covapro i ADLER Aquawood Covatop XT, można oczywiście wyposażyć w ochronę przeciw nagrzewaniu się. To samo dotyczy lakierów do drzwi ADLER Aquawood Protor. „Każdy stopień mniej oznacza mniejsze obciążenie termomechaniczne dla środków wiążących zawartych w lakierze a tym samym również dużo większą trwałość powłoki”, zdradza Toppmair. Poza tym drewno nie „poci się” - zahamowany zostaje niepożądany wypływ żywicy.
Ciemne odcienie, jasna radość
Dlatego na przykład stolarnia Holtkamp w Borchen, Niemcy, również stosuje regularnie dodatek przeciwdziałający nagrzewaniu firmy ADLER: „Polecamy naszym klientom od samego początku produkt firmy ADLER z funkcją ochrony przed nagrzewaniem, jeśli życzą sobie ciemniejszych odcieni”, mówi Hubert Holtkamp z zakładu specjalizującego się w produkcji okien i drzwi w Północnej Nadrenii-Westfalli. „To jest wprawdzie trochę droższe, ale jest warte ceny”, przekonuje fachowiec. Szczególnie na modrzewiu sprawdza się lakierowanie specjalne, nawet w ciemnoczerwonych odcieniach. W przypadku antracytu i czarno szarego jest to dla Holtkampa praktycznie konieczność! I nie tylko dla niego: lakierowanie z dodatkiem zapobiegającym nagrzewaniu firmy ADLER okazało się ostatnio nieodzowne także przy realizacji dużego projektu w Szwajcarii: Aby odnowić i nadać energetyczny charakter osiedlu Telli w Aarau firma Wenger Fenster AG dostała zlecenie na wykonanie ponad 6.500 (!) nowych elementów okien drewnianych w eleganckim błotnisto szarym odcieniu. Po konsultacji z przedstawicielem handlowym firmy ADLER, Jürgiem Niebeckerem, kierownik zakładu Wenger, Michael Allenbach, zdecydował się na malowanie produktem ADLER Aquawood Covatop XT w kolorze NCS S 6502-Y z dodatkiem przeciwdziałającym nagrzewaniu. Minionego lata zamontowano pierwsze okna, które świetnie się sprawdziły, obecnie trwa produkcja do drugiego etapu projektu renowacji. Dzięki dodatkowi zapobiegającemu nagrzewaniu firmy ADLER okna i drzwi wejściowe pozostają piękne nawet w najgorętszych promieniach słońca!
ADLER – w naszych żyłach płynie farba
Firma ADLER zatrudniająca około 670 pracowników, jest wiodącym austriackim producentem lakierów, farb i środków ochrony drewna. Założona w 1934 roku przez Johanna Berghofera firma rodzinna jest obecnie prowadzona przez trzecie pokolenie, Andreę Berghofer. Każdego roku fabrykę w Schwaz opuszcza 22 000 ton lakieru, który trafia do klientów w ponad 30 krajach na całym świecie. Firma ADLER posiada spółki handlowe w Niemczech, Włoszech, Polsce, Holandii, Szwajcarii, Czechach i na Słowacji; jej jedynym zakładem produkcyjnym jest fabryka lakierów w Schwaz / Tyrol (A). Jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w swojej branży, firma ADLER od 2018 roku jest w 100% neutralna dla klimatu. Podejmując wiele działań firma ADLER zredukowała do minimum swój wpływ na środowisko. ADLER kompensuje nieuniknione emisje resztkowe uznanymi certyfikatami w zakresie ochrony klimatu i tym samym przyczynia się do finansowania nowych projektów ochrony środowiska.
© by adler-lacke.com