Numer 1 wśród ekologicznych powłok okiennych: nagroda za zrównoważony rozwój dla firmy ADLER

Po raz drugi z rzędu firma ADLER Lacke została uhonorowana na Wiedeńskim Kongresie Okien i Ochrony Przeciwsłonecznej WFSK: po nagrodzie Innovation Award 2022, ADLER zwyciężył w tym roku w kategorii zrównoważonego rozwoju. ADLER został wyróżniony za kompleksową koncepcję zrównoważonego rozwoju, od przetwarzania surowców odnawialnych po struktury powłok bez substancji aktywnych.
27 cze 2023

Jako pionier w dziedzinie przyjaznych dla środowiska powłok okiennych, ADLER wdraża swoją konsekwentną strategię zrównoważonego rozwoju. „Jeśli chodzi o ten temat, nie wystarczy spojrzeć tylko na samą powłokę i jej składniki. Zrównoważony rozwój wymaga kompleksowego spojrzenia: od surowców po energooszczędną i przyjazną dla środowiska produkcję i zastosowanie, aż po długą żywotność i możliwość recyklingu powlekanego okna” - wyjaśnia dr Albert Rössler, szef działu badań i rozwoju w firmie ADLER. Dlatego firma ADLER opracowała swój własny znak zrównoważonego rozwoju: za „ADLER green” kryje się kompleksowy proces certyfikacji we własnym laboratorium firmy, w którym testowane są nie tylko właściwości środowiskowe produktów, ale także ich bezpieczeństwo i nieszkodliwość podczas przetwarzania, a także wydajność produktu - „wysokiej jakości powłoki okienne, takie jak Aquawood Diamond firmy ADLER, gwarantują długą żywotność, a tym samym oszczędzają zasoby”, wyjaśnia dr Rössler.

Wyznaczająca przyszłość gospodarka o obiegu zamkniętym

Kamieniem węgielnym strategii zrównoważonego rozwoju firmy ADLER jest koncepcja zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym. „Wiele naszych powłok do okien i drzwi wejściowych posiada certyfikat Cradle to Cradle®. Oznacza to, że można w sposób zrównoważony powlekać różnorodne podłoża – drewno, tworzywa sztuczne i aluminium – wyjaśnia Richard Mölk, kierownik oddziału ADLER ds. przemysłu okiennego. Czynnikami decydującymi o przyznaniu tego certyfikatu są między innymi: wysoki udział surowców naturalnych i odnawialnych oraz możliwość recyklingu powlekanego drewna. Ważną kwestią w tym kontekście jest stosowanie środków konserwujących drewno w powłoce: „Obecnie normy wymagają, aby w większości zastosowań konieczne było stosowanie środków konserwujących drewno. Są jednak także producenci okien i klienci końcowi, którzy świadomie chcą tego uniknąć. Dlatego oferujemy również struktury powłok niezawierające składników aktywnych, które w odpowiednich warunkach oraz przy starannym zastosowaniu i pielęgnacji zapewniają wysoką jakość i długotrwałą ochronę” – wyjaśnia Richard Mölk, który wraz z kierownikiem sprzedaży Bernhardem Schiffthalerem odebrał nagrodę za zrównoważony rozwój na WFSK i podkreśla: „Nagroda The Sustainability Award wiele dla nas znaczy, ponieważ wyraźnie potwierdza naszą pionierską rolę w dziedzinie ekologicznych powłok okiennych!”

ADLER – w naszych żyłach płynie farba

Firma ADLER, zatrudniająca około 720 pracowników, jest czołowym austriackim producentem lakierów, farb i środków ochrony drewna. Firma rodzinna, założona w 1934 r. przez Johanna Berghofera, jest obecnie prowadzona przez trzecie pokolenie, Andreę Berghofer. Każdego roku 21 000 ton lakieru opuszcza fabrykę w Schwaz i trafia do klientów w ponad 30 krajach na świecie. ADLER posiada oddziały w Niemczech, Włoszech, Polsce, Holandii, Szwajcarii, Czechach i na Słowacji; jedynym miejscem produkcji jest fabryka lakierów ADLER w Schwaz / Tyrol (A). Jako jedna z pierwszych firm swojej branży ADLER jest od 2018 r. w 100% neutralny dla klimatu. Dzięki wielu działaniom ADLER zredukował swój ślad ekologiczny do minimum. Firma kompensuje nieuniknione emisje resztkowe uznanymi certyfikatami ochrony klimatu i w ten sposób przyczynia się do finansowania nowych projektów ochrony klimatu.

© by adler-lacke.com