Słońca z baniek mydlanych & rdzawe róże: Kolorowe niespodzianki ADLER podczas Długiej Nocy Nauki

Farba to farba, lakier to lakier: tak myśli ten, kto nie był na Długiej Nocy Nauki! Na stoisku firmy ADLER kolorowy zespół pokazywał, co mają w sobie lakierowane powierzchnie, a odwiedzający w każdym wieku nie mogli wyjść z podziwu.
29 maj 2024

„Daj się zaskoczyć”, tak mogłaby brzmieć ścieżka dźwiękowa do prezentacji ADLER. Ale i tak zagłuszyłby ją gwar i tłum ludzi. Od godziny 17.00 do 22.30 stoisko ADLER w Centrum Chemii i Biomedycyny (CCB) w Innsbrucku tętniło życiem. Prezentacja austriackiej czołowej fabryki lakierów podczas Długiej Nocy Nauki 24 maja 2024 znów była atrakcją dla wszystkich naukowców hobbystów i odkrywców innowacji w Tyrolu.

Rdza, bąbelki, ogień

Tysiące odwiedzających, od małych dzieci po seniorów, z zachwytem zanurzyło się - w towarzystwie załogi ADLER - w świat farb i lakierów. Zanurzyli pędzel w roztworze utleniającym, aby w mgnieniu oka wyczarować na magnetycznej powierzchni z prawdziwego metalu naprawdę fajny wzór rdzy. Albo trzymali kartkę papieru nad bulgoczącym „wulkanem farby”, żeby się przekonać: malować można nawet bańkami mydlanymi! Inni mogli zrealizować swoją piromańską pasję, sięgnąć po palnik Bunsena i ze zdziwieniem stwierdzić: na płytach drewnianych pokrytych powłoką przeciwogniową Pyrolan firmy ADLER ogień nie ma żadnych szans! Tworzy się piana, która tłumi płomienie, a tym samym znacznie spowalnia i ogranicza rozprzestrzenianie się ognia.

Prąd w drewnie

Jeszcze głębiej w materię lakierów weszli liczni odwiedzający podczas intensywnych, dogłębnych fachowych dyskusji z pięcioma opiekunami stoiska ADLER, pracownikami laboratorium badawczo-rozwojowego tyrolskiego producenta lakierów: chodziło o kwestię, jak można zintegrować mikroelektronikę z drewnem lub jak można poddać recyklingowi polakierowane elementy budowlane. Tematy, które spotkały się z dużym zainteresowaniem również wśród zgromadzonych osobistości ze świata polityki i nauki: podczas przechadzki razem z kierownikiem działu badań i rozwoju w ADLER, dr. Albertem Rösslerem, członek rządu Cornelia Hagele & Co. nie pominęła fascynującego stoiska firmy ADLER.

ADLER – w naszych żyłach płynie farba

Firma ADLER, zatrudniająca około 730 pracowników, jest czołowym austriackim producentem lakierów, farb i środków ochrony drewna. Firma rodzinna, założona w 1934 r. przez Johanna Berghofera, jest obecnie prowadzona przez trzecie pokolenie, Andreę Berghofer. Każdego roku 21 000 ton lakieru opuszcza fabrykę w Schwaz i trafia do klientów w ponad 30 krajach na świecie. ADLER posiada oddziały w Niemczech, Włoszech, Polsce, Holandii, Szwajcarii, Czechach i na Słowacji; jedynym miejscem produkcji jest fabryka lakierów ADLER w Schwaz / Tyrol (A). Jako jedna z pierwszych firm swojej branży ADLER jest od 2018 r. neutralny dla klimatu. Dzięki wielu działaniom ADLER zredukował swój ślad ekologiczny do minimum. Firma kompensuje nieuniknione emisje resztkowe uznanymi certyfikatami ochrony klimatu i w ten sposób przyczynia się do finansowania nowych projektów ochrony klimatu.

© by adler-lacke.com