Więcej koloru! Konsultanci architektoniczni z zespołu ADLER dostrzegają wyraźny trend w kierunku bardziej różnorodnego projektowania w budownictwie drewnianym
Szary, szary, szary to jest wszystko, co lubię? Tak — ale niektórzy lubią też kolorowo: Coraz częściej można znaleźć kolorowe odcienie na elewacjach drewnianych. Architekci i planiści łączą ochronę z pięknem i cenią możliwość wyróżnienia się z tłumu indywidualnym projektem kolorystycznym. Tego właśnie doświadczają codziennie w swojej pracy konsultanci architektoniczni z zespołu ADLER Manfred Höfurthner i Ulrich Fideler. W naszym wywiadzie obaj eksperci zapoznają nas z najnowszymi trendami kolorystycznymi w świecie budownictwa drewnianego.
1 mar 2024
Jakie trendy w projektowaniu można dostrzec obecnie w budownictwie drewnianym?
Manfred Höfurthner: Bardzo wyraźne: nadal w modzie jest szarzenie drewna. Możliwość równomiernego i eleganckiego postarzania elewacji drewnianych od początku i tym samym zaoszczędzenie sobie mozolnych prac konserwacyjnych co jest całkiem silnym argumentem. Dlatego na nowoczesnych budynkach drewnianych widzimy wszędzie głównie szare elewacje. Ulrich Fideler: Z upływem czasu możemy zaobserwować pewne przesycenie na rynku -a jednocześnie coraz większą chęć wyróżnienia się z tłumu nieco bardziej kolorowym designem. Szczególnie jeśli kolorystykę da się połączyć z długotrwałą funkcją ochrony drewna — jak to jest w przypadku niedawno wprowadzonych modnych odcieni barw lazury Lignovit Platin firmy ADLER.
Jak można sobie to wyobrazić?
Manfred Höfurthner: Modne odcienie barwy Lignovit-Platin ze swoją delikatną nutką szarości są doskonałą mieszanką: Nadają wyjątkowo piękny, metalicznie mieniący się kolor i dzięki zawartym w nim specjalnym cząsteczkom odbijającym światło UV zapewniają dużo lepszą trwałość niż tradycyjne barwne lazury.
Czy to rozwiązało główny problem, który do tej pory powstrzymywał architektów od stosowania kolorów?
Ulrich Fideler: Tak, z pewnością. Obawa dotycząca dużego wysiłku związanego z konserwacją i sztucznego wyglądu nie jest już uzasadniona: opracowując modne odcienie barw Lignovit-Platin, firma ADLER położyła szczególny nacisk na wyśmienitą odporność na warunki pogodowe i równomierną degradację wskutek działania tych warunków. Również ze względów wizulanych nie „zakrywa” się już zrównoważonego materiału budowlanego jakim jest drewno, lecz podkreśla się jego naturalne piękno. Dzięki lazurującej powłoce, jaką tworzy Lignovit Platin, struktura drewna pozostaje widoczna a matowa, delikatnie iskrząca się w słońcu powierzchnia w pełni odpowiada trendom.
Jakie otwierają się dzięki temu możliwości?
Manfred Höfurthner: Czy to odważny, czy delikatny kolor — z paletą kolorów ADLERA architekci mogą spełnić zarówno swoje kolorystyczne życzenia, jak i życzenia swoich klientów. W ofercie mamy również odcienie uchodzące za „trudne” jak szlachetny błękit. Różne odcienie barwy można stosować i łączyć w wybrany sposób. Dlaczego nie dodać by do eleganckiego ciemnego brązu Atacama złotego blasku Nazca? Albo ciepłym czerwonym thulitem stworzyć ognisty kontrast do chłodnego czarnego hematytu? Stworzyliśmy ADLER Woodboards, aby pokazać, jak wspaniale można łączyć kolory z różnymi materiałami.
Czy są kolory, które są obecnie szczególnie popularne?
Ulrich Fideler: Tak, bez wątpienia: zielony jest na czasie! Odkąd zaprezentowaliśmy je po raz pierwszy jakiś czas temu, nasze ziemiste odcienie zieleni — zieleń Mojave i zieleń awenturynu — cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Stworzyliśmy już kilka większych projektów, które są teraz realizowane. A dzięki naszej produkcji neutralnej dla klimatu i uwadze, jaką przykładamy do tego, aby nasze pokrycia były zrównoważone i przyjazne dla użytkownika i środowiska możemy stwierdzić z całkowitą słusznością: ADLER zapewnia ekologiczne pokrycia!
O osobach:
Jako doradcy architektoniczni firmy ADLER Manfred Höfurthner i Ulrich Fideler wspierają architektów i projektantów w poszukiwaniu perfekcyjnego rozwiązania lakierniczego dla przedsięwzięć budowlanych. Eksperci od powierzchni są codziennie w drodze, aby pomóc architektom indywidualnym doradztwem w kwestii kolorów i techniczną wiedzą z dziedziny lakiernictwa w odniesieniu do konkretnego obiektu. Chętnie pomagają też architektom w przetargach i kontrolach realizacji produktów pod względem technicznym na miejscu w budynku. Podczas gdy Manfred jest odpowiedzialny za całą Austrię i region w Bawarii wokół Regensburga, Monachium, Rosenheim i Pasawy, Uli doradza architektom w Niemczech na zachód i północ od Monachium.
Trendy w zastosowaniach zewnętrznych: Nowe modne kolory Lignovit-Platin firmy ADLER
Aby przybliżyć projektantom niesamowitą różnorodność wzornictwa fasad drewnianych przy zachowaniu najlepszej ochrony, austriacki pionier w dziedzinie powłok firma ADLER opracowała całkowicie nową paletę modnych kolorów: Dlatego popularna lazura z efektem metalicznym ADLER Lignovit Platin występuje teraz w najpiękniejszych modnych odcieniach — począwszy od ciepłego słonecznego złota Nazca przez ognistą czerwień thulitu aż po ziemistą zieleń Mojave. Najbardziej odważni trendseterzy sięgają nawet po niebieski amazonit. Łącznie 15 fascynujących wariantów kolorystycznych znajduje się w nowym wzorniku firmy ADLER dla zastosowań zewnętrznych — tak aby architekci i projektanci w przyszłości mogli sięgać po jeszcze bardziej kolorowe odcienie!
ADLER – w naszych żyłach płynie farba
Firma ADLER, zatrudniająca około 730 pracowników, jest czołowym austriackim producentem lakierów, farb i środków ochrony drewna. Firma rodzinna, założona w 1934 r. przez Johanna Berghofera, jest obecnie prowadzona przez trzecie pokolenie, Andreę Berghofer. Każdego roku 21 000 ton lakieru opuszcza fabrykę w Schwaz i trafia do klientów w ponad 30 krajach na świecie. ADLER posiada oddziały w Niemczech, Włoszech, Polsce, Holandii, Szwajcarii, Czechach i na Słowacji; jedynym miejscem produkcji jest fabryka lakierów ADLER w Schwaz / Tyrol (A). Jako jedna z pierwszych firm swojej branży ADLER jest od 2018 r. neutralny dla klimatu. Dzięki wielu działaniom ADLER zredukował swój ślad ekologiczny do minimum. Firma kompensuje nieuniknione emisje resztkowe uznanymi certyfikatami ochrony klimatu i w ten sposób przyczynia się do finansowania nowych projektów ochrony klimatu.
© by adler-lacke.com