Od podejścia liniowego do cyrkularnego

Liniowy sposób patrzenia na produkt, który do tej pory był powszechny, zatrzymuje się w punkcie, w którym jego cykl życia dobiega końca. Produkt jest utylizowany, a cenne zasoby są niszczone.
 

Z kolei gospodarka o obiegu zamkniętym postrzega produkt jako część stale krążącego systemu. Celem takiego systemu jest, aby materiały i produkty były udostępniane, wynajmowane, ponownie wykorzystywane, naprawiane, odnawiane i poddawane recyklingowi tak długo, jak to możliwe, aby wydłużyć żywotność używanych produktów i materiałów.

Pod koniec cyklu życia produktu zasoby nie są niszczone, lecz wracają do systemu obiegu zamkniętego. Zarówno wykorzystanie zasobów, jak i tworzenie odpadów są zatem minimalizowane w możliwie największym stopniu.

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym lub "Cradle to Cradle" została opracowana pod koniec lat 90-tych przez niemieckiego chemika Michaela Braungarta i amerykańskiego architekta Williama McDonougha.

Dla firmy ADLER oznacza to podejście oparte na zasadach redukcji, ponownego użycia i recyklingu. Dokładnie analizujemy cały proces tworzenia i użytkowania produktu: od wykorzystania surowców odnawialnych i wyboru metod produkcji, które chronią środowisko i oszczędzają zasoby, po zapewnienie możliwości recyklingu.

Dr Albert Rössler o gospodarce o obiegu zamkniętym

"Odpady są cennym zasobem wtórnym, tak brzmi nazwa gry. W praktyce oznacza to na przykład, że wyrzucony mebel lub drewniany element nie jest wyrzucany, ale ponownie wykorzystywany zgodnie z zasadą kaskadowego wykorzystania - poprzez upcykling z warstwą farby lub wykorzystanie do produkcji innych materiałów drewnopochodnych, a nawet materiałów izolacyjnych".

Cradle to Cradle®: ADLER stawia na złoty standard zrównoważonego rozwoju

Istnieje wiele etykiet środowiskowych i certyfikatów zrównoważonego rozwoju - ale niewiele z nich jest tak kompleksowych lub ma tak wysokie standardy jak "Cradle to Cradle", znak jakości dla innowacyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Nic więc dziwnego, że ADLER, jako pionier w dziedzinie przyjaznych dla środowiska farb i lakierów, ustawił poprzeczkę tak wysoko, jak to tylko możliwe i uczynił "Cradle to Cradle" (C2C) punktem odniesienia dla swojej zrównoważonej oferty produktów.

Certyfikat ten potwierdza, że firma wykorzystuje materiały, które są bezpieczne dla środowiska, zdrowe i nadają się do recyklingu, że wykorzystuje energię słoneczną lub inną formę energii odnawialnej, że przyjmuje odpowiedzialne podejście do korzystania z wody i że ma strategie odpowiedzialności społecznej. Oznacza to, że nasze ambicje w zakresie zrównoważonego rozwoju są przejrzyste i zrozumiałe dla naszych klientów.

CERTYFIKOWANE PRODUKTY ADLER

Następujące produkty ADLER otrzymały dotychczas międzynarodowy certyfikat Cradle to Cradle®

C2C-LAB: CENTRUM EDUKACYJNE, NGO-OFFICE, REALLABOR

C2C LAB to pierwsze na świecie kompleksowe przywracanie zapasów oparte na kryteriach Cradle to Cradle, co czyni je namacalnymi pod względem treści i praktyczności. C2C LAB oznacza nowe perspektywy wykorzystania zasobów i wykorzystania energii odnawialnej. Jako partner w renowacji firma ADLER wspiera laboratorium C2C w zrównoważonym materiale powłokowym z certyfikatem C2C.

© by adler-lacke.com