© Maximilian Gottwald
Konstrukcje drewniane & fasady

Moc kolorów

Drewno i farba. Właściwie byłoby to zrozumiałe połączenie, gdyby budowano dla dzieci. W końcu żaden materiał nie jest tak bardzo polecany dla zdrowego środowiska nauki i zabawy, jak naturalny surowiec z naszych lasów. A farba? Całkiem oczywiste: Dzieci uwielbiają kolory! Interesujące jest, że pomimo tego tylko niewielu projektantów ma odwagę sięgnąć po kolor i umieścić w swoich projektach więcej niż tylko pojedyncze akcenty farby. W przeciwieństwie do abhd architekten denzinger und partner mbB z Neuburg an der Donau w Niemczech, którzy uczynili farbę decydującym, wiążącym elementem projektu i tym samym w małej gminie Denkendorf w Górnej Bawarii stworzyli budynek edukacyjny, który co dzień świeci jak prawdziwe słońce.

© Maximilian Gottwald
© Maximilian Gottwald
© Maximilian Gottwald

Precyzyjnie uzgodniony przebieg

Kierowniczka projektu Ute Stüwe, projektantka Carina Kruck i twórca produktu Moritz Schmidt wpadli na wyjątkową koncepcję kolorów elewacji z lameli drewnianych: sztachety ze świerka po cięciu piłą są regularnie ułożone w siedmiu różnych kolorach wokół budynku, biegnąc zarówno wokół dwóch pojedynczych budynków w kształcie litery L, jak i wokół całego kompleksu, w ten sposób wizualnie łącząc struktury w zabawny i kontrastowy sposób. W rzeczywistości są one połączone niższą konstrukcją z płaskim dachem, która ze swoim przeszklonym frontem tworzy wyraźny kontrast z dominującymi budynkami narożnymi. „Budynek łącznikowy, w którym mieszczą się szatnie i korytarz do zabawy dla ponad 60 dzieci z przedszkola i żłobka, jest powściągliwy zarówno pod względem kubatury, jak i formalnego wyglądu i pozwala konstrukcjom w kształcie litery L nadać charakter domu dla dzieci” - wyjaśnia Stüwe.  To wyraźne przełamanie podkreśla kolorystyka drewnianych belek.

Odcienie ziemi

Przy wyborze odcieni zespół abhd skupił się na elementach ziemi i otrzymał w tym wsparcie firmy ADLER: Z kolekcji 1200 kolorów wybrano pasujące odcienie o takich nazwach, jak „kobiecy but”, „motyl”, „dożynki”, „frytki” itd., które przechodząc z pomarańczowo-czerwonego przez żółty aż do zielonego tworzą ciepły, przyjazny klimat. W pełni spójnie z nazwą centrum dla dzieci Słoneczko. Ponadto odcienie są całkiem naturalne oraz łagodnie i harmonijnie wtapiają się w otoczenie obiektów zewnętrznych. Firma lignum finish z Aitrach pokryła sztachety z cienko ciętego piłą świerku nordyckiego dla dostawcy drewna Mocopinus produktem Pullex 3in1-Lasur ADLER ze wszystkich stron, zanim stolarz Gerhard Lang z Titting (Petersbuch) ułożył je pionowo z 20 mm fugą. „Jesteśmy już podekscytowani, widząc, jak lazurujące boki będą błyszczeć w porównaniu z bardziej obciążonymi warunkami atmosferycznymi, a zatem stopniowo szarzejącym frontem oraz jak będą nadawać własne akcenty” - powiedział entuzjastycznie partner abhd Andreas Mayer o „projekcie pilotażowym” podczas uroczystego otwarcia. Naturalny rozwój kolorowego drewna jest zatem całkowicie pożądany!

Naturalne piękno drewna

Wewnątrz kontynuowana jest koncepcja kolorystyczna ściany zewnętrznej - jednak w zredukowanej formie tylko z pojedynczymi akcentami. Ogólnie dominuje jasne, naturalnie wyglądające drewno, podobnie jak w sufitach akustycznych lignotrend, których piękno chroni ADLERLignovit Interior UV 100. Również okna drewniano-aluminiowe, które na zewnątrz stanowią zimny kontrast w kolorze niebieskim i szarym, firma ARLT Fenster und Türenbau pozostawiła wewnątrz naturalne - stosując ADLER Aquawood Natureffekt w kolorze Londyn jako nawierzchnię. I kiedy słonko świeci na przestronną powierzchnię szkła, maluje uśmiech na wszystkich twarzach!

© by adler-lacke.com