Odżywiczanie rozpuszczalnikowe
Drewno iglaste, takie jak sosnowe lub limba zawiera dużą ilość żywicy. Daje to miły zapach, ale przy obrabianiu powierzchni powoduje …
Drewno iglaste, takie jak sosnowe lub limba, zawiera dużą ilość żywicy. Daje to miły zapach, ale przy obrabianiu powierzchni powoduje problemy: plamy przy bejcowaniu, wydłuża schnięcie i zaburza rozpływność i przyczepność lakieru.
By temu zapobiec należy usunąć żywicę, zanim rozpocznie się obróbkę powierzchni. Do tego celu można wykorzystać szereg metod. Proszę się zapoznać z obiema najskuteczniejszymi:
Odżywiczanie rozpuszczalnikowe
Prawidłowy rozpuszczalnik do odżywiczania: rozcieńczalnik ADLER Nitroverdünnung
Robi się to tak:
Drewno starannie przeszlifować w kierunku włókien papierem nr 120 i usunąć pył ze szlifowania.
Teraz można nanieść obficie i rozprowadzić zgodnie z kierunkiem włókien rozcieńczalnik do wyrobów nitrocelulozowych, ADLER Nitroverdünnung, za pomocą pędzla lub nasączoną nim szmatką. Po jednej lub dwóch minutach usunąć pozostałą ciecz czystą szmatką.
W przypadku większych przedmiotów rozcieńczalnik ADLER Nitroverdünnung można także natrysnąć na odżywiczaną powierzchnię.
Następnie całość jeszcze pozostawić do wyschnięcia na około trzy godziny w temperaturze pokojowej. Do doskonałego wykończenia potrzebne jest jeszcze przeszlifowanie na gładko papierem nr 120 do 150.
Porady
- Zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia!
- Po odżywiczeniu ostrożnie przeszlifować, ponieważ żywicę można usunąć tylko z głębokości do ok. 0,5 mm.
- W wyniku ogrzania lub wystawienia na działanie promieniowania słonecznego żywica może z powrotem przedyfundować z głębszych warstw na powierzchnię. Dlatego należy polakierować odżywiczoną powierzchnię w ciągu jednego do dwóch dni.
- Roztwór do odżywiczania należy stosować tylko raz, w przeciwnym przypadku wynik będzie gorszy.
-
Proszę przestrzegać zaleceń podanych w Karcie Charakterystyki rozcieńczalnika ADLER Nitroverdünnung 80001!
© by adler-lacke.com