Olejowanie drewna

Olejowanie bejcowanych powierzchni

Kiedyś olejowanie bejcowanych powierzchni nie było możliwe. Dzięki nowo opracowanemu produktowi "Legnofix" otworzyły się obecnie po raz pierwszy możliwości wykorzystania bejc do kształtowania powierzchni olejowanych mebli. Nowy środek wiąże barwniki bejcy z włóknami drewna i w ten sposób je utrwala. Brzmi jak czary-mary? Nie ma obawy, to nie to.

Olejowanie zabejcowanych powierzchni
Krok 1 - Szlifowanie
Krok 2 - Bejcowanie
Krok 3 - Utrwalanie
Krok 3A
Krok 4 - Olejowanie
Krok 5 - Gotowa powierzchnia
Krok 6 - Próba

Olejowane powierzchnie cieszą się coraz większą popularnością – poczynając od łóżek przez komody do stołów. Przedtem jednak nie można było olejować bejcowanych powierzchni. Ponieważ olej tworzy warstwy przepuszczające wodę. Gdy woda znajdzie się na olejowanym meblu, wnika do środka i rozpuszcza barwnik bejcy. Jest to przyczyną pojawiania się szpecących plam. Nowy produkt ADLER-Legnofix,  otwiera po raz pierwszy możliwości wykorzystania bejc do kształtowania powierzchni olejowanych mebli. Wiąże on barwniki bejcy z włóknami drewna, zarówno wodnych - jak i  rozpuszczalnikowych i je utrwala. Dzięki temu także i meble olejowane są zabezpieczone przed plamami. Brzmi to jak czary-mary? Nie ma obawy, to nie to. Legnofix przerabia się w nieskomplikowany sposób, a mianowicie tak:

Kroki

  1. Krok 1 – Szlifowanie

    Szlifowanie przed bejcowaniem należy wykonać drobniejszym papierem niż zwykle. W ten sposób można uzyskać, także przy użyciu wosku lub oleju do wykończania, doskonale gładką powierzchnię. Do drewna iglastego należy wybrać papier nr 150 do 180, a do drewna liściastego nr 180 do 220.

  2. Krok 2 – Bejcowanie

    Ze względu na drobniejszy szlif należy nanieść nieco mniej bejcy, następnie pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej na dwie godziny. W przypadku bejc pozytywowych należy zwrócić uwagę na to, by efekt pozytywowy w pełni się rozwinął.

  3. Krok 3 – Utrwalanie

    Wykonać natrysk produktem Legnofix wzdłuż włókien równomiernie i z umiarkowanym nadmiarem. Uwaga: przy stosowaniu pędzla bejca ulegnie rozpuszczeniu.
    Tutaj tylko połowa powierzchni ulegnie utrwaleniu.
     

  4. Powierzchnia powinna wyglądać na lekko wilgotną.

  5. Krok 4 – Olejowanie

    Po wyschnięciu przez dwanaście godzin powierzchnię zabejcowaną i utrwaloną można pokryć odpowiednim olejem do drewna ADLER Legno-Öl lub woskiem do drewna jak ADLER Legno-Wachs.

  6. Krok 5 – Gotowe powierzchnie

    Na gotowych powierzchniach nie widać żadnej różnicy między utrwaloną i nieutrwaloną połową. Działanie, którego nie widać – Legnofix związał barwniki bejcy z włóknami drewna i zapewnia dzięki temu wodoodporność.

  7. Krok 6 – Próba

    Typowy obraz – pod szklankami tworzy się pierścień wody. W próbie podłożono jeszcze dwa sączki z bibuły, by uwidocznić rozpuszczanie się barwników bejcy. Obraz bejcy bez utrwalania po kilku godzinach ulega zniszczeniu.

© by adler-lacke.com